The ZT411 has a 4.3-inch full-color touch display to see status at a glance, print width of 4 inches and print speeds of up to 14 inches per second. It offers high-resolution (600 dpi) printing. Add RFID capabilities to print and encode general UHF RFID tags or thicker on-metal tags.
- Direct Thermal/Thermal Transfer Printer offers reliable performance with outstanding printing quality
- 203 maximum print resolution (dpi) for your convenience and easy usage
- Delivers high-speed, hassle-free labeling solution for your business needs
- Share the printer easily and efficiently with various other systems with the help of built-in Ethernet port
- 39" maximum label length for dependable, desired results
- Supports continuous paper media type for maximum feasibility and better accommodation of your requirements
- Direct Thermal/Thermal Transfer Printer with industrial application/usage provides maximum usability with better reliance
- Comes with 256 MB standard memory to make you productive with the direct thermal/thermal transfer printer smooth performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Zebra Technologies Corporation |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 256 MB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Recommended Use | Label Print |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Direct Thermal /Thermal Transfer |
| Maximum Mono Print Speed | 14.02 in/s |
| Media Type | Black Mark |
| Maximum Roll Diameter | 8" |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 4.09" |
| Maximum Print Length | 13.08 ft |
| Maximum Label Length | 39" |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
Zebra ZT411 Direct Thermal/Thermal Transfer Printer - Desktop - Label Print with EZPL - 13.08 ft Print Length x 4.09" Print Width - 14.02 in/s Mono - 203 dpi - 39" Label Length - For PC
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









