Zebra incorporated extensive customer feedback, as well as the legacy of our industry leading Stripe and S4M printers, to create the new ZT200 Series family of printers with elegant space saving design, effortless setup, intuitive user operation, and ease of service and maintenance.
- A smart choice for carrying out high volume label printing in multiple areas with reduced cost of ownership
- 203 maximum print resolution (dpi) for your convenience and easy usage
- The printer is capable of printing sharp and detailed monochrome documents quickly
- Label Print gives dependable results with maximum productivity
- 4.50" maximum label width for dependable, desired results
- 39" maximum label length for dependable, desired results
- Supports continuous label media type for dependable, efficient results with maximum productivity
- Direct Thermal/Thermal Transfer Printer with industrial application/usage provides reliable, feasible printing solution
- Tear-off feature for better reliance and usability
- Comes with 128 MB standard memory for timely printing with added reliability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Zebra Technologies Corporation |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 128 MB |
| Memory Technology | DRAM |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory | 128 MB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 220 V AC |
| Power Source | AC Supply |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Label Core Size | 3" |
| Ribbon Core Size | 1" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Recommended Use | Label Print |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Direct Thermal /Thermal Transfer |
| Maximum Mono Print Speed | 6 in/s |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Barcode Symbology Supported | Micro PDF-417 |
| Media Sensor | Reflective Media Sensor |
| Language Emulation | ZPL |
| Media Type | Liner-free Label |
| Maximum Roll Diameter | 8" |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 4.09" |
| Maximum Label Width | 4.50" |
| Media Thickness | 10 mil |
| Maximum Label Length | 39" |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

