FedEx® Labels Printed with Simplicity and Speed
Zebra's ZP 505 thermal printer was designed exclusively for parcel/post labeling. The economical, compact ZP 505 offers unparalleled ease of use, and, at 5 inches per second, is one of the fastest direct thermal desktop printers in its class. Feature-rich to meet customer needs, the ZP 505 builds on Zebra's proven service to the parcel/post industry.
Easy to Use and Maintain
The ZP 505 is the simplest printer to load, install, operate and maintain -from loading the media, installing the software, printing a label, and cleaning printheads. In addition, the ZP 505 Windows® driver simplifies management of the printer.
Advanced, Sturdy Design
The advanced features and durable design of the ZP 505 make it a great value. It includes an integrated power supply that eliminates the bulky power adapter, sturdy doublewalled construction, improved print quality, and better sensing techniques to handle media variability
- Storage slot in printer for miniCD provides ready access to user guide
- Compact, space-saving footprint allows fitting into areas other printers cannot
- Built-in adjustable media roll holder for easy media reload
- Fast print speed of 5 inches per second increases productivity
- No need to purchase costly consumables since toner or ribbons are not required.
- Improve shipping and tracking efficiency with high-quality, readily scanned bar code labels
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Zebra Technologies Corporation |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 MB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Recommended Use | Label Print |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Parallel Port | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Direct Thermal |
| Maximum Mono Print Speed | 5 in/s |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Barcode Symbology Supported | TLC 39 |
| Media Sensor | Reflective Media Sensor |
| Language Emulation | ZBI 2.0 |
| Peel Facility | Yes |
| Media Type | Black Mark |
| Maximum Roll Diameter | 5" |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 4.09" |
| Maximum Label Width | 4.25" |
| Media Thickness | 7.48 mil |
| Maximum Print Length | 39.02" |
| Maximum Label Length | 39.02" |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Operating Temperature | 41°F (5°C) - 105.8°F (41°C) |
| Storage Temperature | 104°F (40°C) - 140°F (60°C) |
| Operating Relative Humidity | 10% - 90% |
| Storage Relative Humidity | 5% - 95% |
| Environmentally Friendly | Yes |