The ZE500 series takes an innovative approach to OEM print engines. Leveraging customer research, the design focuses on ease of use, integration and servicing. Built with the customer in mind, the ZE500 is designed to keep mission-critical print-and-apply applications operating with no interruptions.
- Use Thermal Transfer Printer for their versatility and compact design, as well as their high-resolution and durable printing capabilities
- 300 maximum print resolution (dpi) for your convenience and easy usage
- The printer is capable of printing sharp and detailed monochrome documents quickly
- Enjoy maximum efficiency with label print printing
- Wall Mount form factor for your printing convenience and better reliance
- 7.10" maximum label width for your convenience and feasible usability
- 39" maximum label length for dependable, desired results
- Supports black mark media type for maximum feasibility and better accommodation of your requirements
- Comes with 16 MB standard memory for timely printing with added reliability
- LCD display is power-efficient with minimal heat production to ensure a prolonged, convenient usage
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Zebra Technologies Corporation |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 MB |
| Memory Technology | SDRAM |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory | 64 MB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Display Screen | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 220 V AC |
| Power Source | AC Supply |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Ribbon Core Size | 1" |
| Form Factor | Wall Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Real Time Clock | Yes |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Recommended Use | Label Print |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Parallel Port | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Maximum Mono Print Speed | 10 in/s |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Barcode Symbology Supported | Aztec Code |
| Media Sensor | Reflective Media Sensor |
| Language Emulation | XML |
| Media Type | Die-cut Label |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 |
| Maximum Label Width | 7.10" |
| Media Thickness | 12 mil |
| Maximum Label Length | 39" |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Cables Included | AC |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

