A Wristband Printer That Specializes In Healthcare
Patient wristbands are the foundation for a safer, more efficient process for delivering care. The ZD510-HC Wristband Printing solution combines the reliable ZD510-HC printer with easy-to-load cartridges containing the only antimicrobial-coated wristbands on the market - Zebra's Z-Band® wristbands. Offering comprehensive connectivity options, a disinfectant-ready UV-resistant housing and the powerful Print DNA suite of applications, utilities and developer tools, the ZD510-HC increases staff productivity and patient safety. Also capable of printing wristbands for amusement, water-park and entertainment applications, the ZD510-HC is the industry's easiest to use and most dependable wristband printing solution.
- Direct Thermal Printer provides you with all the features that you need to print quickly and easily
- 300 maximum print resolution (dpi) for better reliance and added usability
- The printer is capable of printing sharp and detailed monochrome documents quickly
- Print numerous wristbands with ease anywhere and anytime for various purposes
- Carry your printer with you anywhere with its lightweight design
- Share the printer easily and efficiently with various other systems with the help of built-in Ethernet port
- Bye bye Wires, Hello Wi-Fi! Cut down the potential hazards of tripping and electrical fires by reducing the number of long cables. Print wirelessly even from your mobile devices.
- Supports wristband media type for maximum feasibility and better accommodation of your requirements
- Comes with 256 MB standard memory to make you productive with the direct thermal printer smooth performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Zebra Technologies Corporation |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 256 MB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Portable |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Recommended Use | Wristband Print |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Direct Thermal |
| Maximum Mono Print Speed | 4.02 in/s |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Media Type | Wristband |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 |
| Maximum Print Width | 1.19" |
| Maximum Print Length | 21.97" |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |















