A Wristband Printer That Specializes In Healthcare
Patient wristbands are the foundation for a safer, more efficient process for delivering care. The ZD510-HC Wristband Printing solution combines the reliable ZD510-HC printer with easy-to-load cartridges containing the only antimicrobial-coated wristbands on the market - Zebra's Z-Band® wristbands. Offering comprehensive connectivity options, a disinfectant-ready UV-resistant housing and the powerful Print DNA suite of applications, utilities and developer tools, the ZD510-HC increases staff productivity and patient safety. Also capable of printing wristbands for amusement, water-park and entertainment applications, the ZD510-HC is the industry's easiest to use and most dependable wristband printing solution.
- A smart and inexpensive solution to print temporary documents
- 300 maximum print resolution (dpi) offers great dependability with added efficiency
- The printer is capable of printing sharp and detailed monochrome documents quickly
- Secure and organize the management process with printed wristbands, which are suitable for multiple applications like patient identification in hospitals, guest identification at hospitality venues and other places like amusement parks, sporting events
- Carry your printer with you anywhere with its lightweight design
- Share the printer easily and efficiently with various other systems with the help of built-in Ethernet port
- Supports wristband media type for better reliance and maximum usability
- Comes with 256 MB standard memory to ensure maximum efficiency with great quality printing results
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Zebra Technologies Corporation |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 256 MB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | AC Supply |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Portable |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Recommended Use | Wristband Print |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Direct Thermal |
| Maximum Mono Print Speed | 4.02 in/s |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Media Type | Wristband |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 |
| Maximum Print Width | 1.19" |
| Maximum Print Length | 21.97" |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |













