White, matte polypropylene facestock that provides high print quality and resistance to scratching and smearing; offers some flexibility for labeling curved surfaces. Thermal transfer materials recommended for applications that require up to 1-2 years outdoors; temperature exposure up to 250° F /121° C.
Polypropylene label with a permanent acrylic adhesive; meets FDA 175.105 indirect food contact requirements
- Can be used for a wide range of labeling purposes
- Comes in white color to offer a more classy and stylish look with maximum usage convenience
- Comes in rectangle shape to better meet your needs
- Made with durable material
- Thermal Transfer print technology for maximum efficiency with high-quality results
- Permanent adhesion is ideal to stand up for frequent use
- Scratch Resistant feature for better reliance and usability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Zebra Technologies Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Label Width | 1" |
| Label Length | 1" |
| Core Diameter | 1" |
| Appearance | |
|---|---|
| Finishing | Matte |
| Shape | Rectangle |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Moisture Resistant | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Number of Labels per Roll | 2000 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Adhesive Type | Permanent |
Zebra PolyPro 3000T Multipurpose Label - 1" Width x 1" Length - Permanent Adhesive - Rectangle - Thermal Transfer - White - Face Stock, Polypropylene - 2000 / Roll - 1 Roll
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

