Thermal transfer matte polypropylene label with a permanent acrylic adhesive. Provides 1-2 year outdoor durability, resistance to scratching and smearing, and some flexibility for labeling curved surfaces.
- Can be used for a wide range of labeling purposes
- Comes in white color to match your style and theme
- Made with a high quality Polypropylene
- Compatible with thermal transfer printer
- Permanent adhesive type for better usability and increased efficiency
- Perforation makes detaching/peeling easy
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Zebra Technologies Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Label Width | 3" |
| Label Length | 1" |
| Core Diameter | 1" |
| Appearance | |
|---|---|
| Finishing | Matte |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Number of Labels per Roll | 2100 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Adhesive Type | Permanent |
Zebra Label Polypropylene 3 x 1in Thermal Transfer Zebra PolyPro 3000T 1 in core - 3" Width x 1" Length - Permanent Adhesive - Thermal Transfer - Matte - White - Polypropylene, Acrylic - Scratch Resistant, Smear Resistant, Durable, Perforated - 2100 / Roll - 8 / Roll
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

