Direct thermal matte polypropylene label with an all-temp permanent acrylic adhesive. Offers good resistance to scratching, smearing and moisture. Provides some flexibility for labeling curved surfaces.
- Ideal for long-life label applications
- Comes in white color to match your style and theme
- Made with durable material
- Compatible with direct thermal printer
- Permanent adhesion is ideal to stand up for frequent use
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Zebra Technologies Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Label Width | 2" |
| Label Length | 1 1/4" |
| Core Diameter | 1" |
| Appearance | |
|---|---|
| Finishing | Matte |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Direct Thermal |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Moisture Resistant | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Number of Labels per Roll | 280 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Adhesive Type | Permanent |
Zebra Label Polypropylene 2 x 1.25in Direct Thermal Zebra PolyPro 4000D 1 in core - 2" x 1.25" - 10080 x Label
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

