Thermal transfer matte polypropylene label with a permanent acrylic adhesive. Provides 1-2 year outdoor durability, resistance to scratching and smearing, and some flexibility for labeling curved surfaces.
- Can be used for a wide range of labeling purposes
- Comes in white color to match your style and theme
- Made with durable material
- Compatible with thermal transfer printer
- Permanent adhesion is ideal to stand up for frequent use
- Scratch Resistant feature for maximum productivity with added dependability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Zebra Technologies Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Label Width | 1 1/2" |
| Label Length | 1/2" |
| Core Diameter | 1" |
| Appearance | |
|---|---|
| Finishing | Matte |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Number of Labels per Roll | 3780 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Adhesive Type | Permanent |
Zebra Label Polypropylene 1.5 x 0.5in Thermal Transfer Zebra PolyPro 3000T 1 in core - 1.5" Width x 0.5" Length - 3780 / Roll - White
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

