White gloss thermal transfer polyester label with a permanent acrylic adhesive. Ideal for applications that require up to 3 years outdoors, resistance to moderate chemicals and temperature exposure up to 300?F.
- Can be used for a wide range of labeling purposes
- Comes in white color to match your style and theme
- Made with durable material
- Label works with thermal transfer printer
- Designed to provide excellent adhesive solution for your applications
- Chemical Resistant feature for maximum productivity with added dependability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Zebra Technologies Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Label Width | 3" |
| Label Length | 2" |
| Core Diameter | 3" |
| Appearance | |
|---|---|
| Finishing | Glossy |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Number of Labels per Roll | 2950 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Adhesive Type | Permanent |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.