Standard white gloss thermal transfer polyester label with a permanent acrylic adhesive. Provides the optimal balance between performance and price for applications requiring up to up to 3 years outdoors, resistance to moderate chemicals and temperature exposure up to 300?F.
- Can be used for a wide range of labeling purposes
- Comes in white color to offer a more classy and stylish look with maximum usage convenience
- Comes in rectangle shape to better meet your needs
- Made with a high quality Acrylic
- Label works with thermal transfer printer
- Designed to provide excellent adhesive solution for your applications
- Suitable for harsh conditions, able to withstand chemicals and solvents
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Zebra Technologies Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Label Width | 2" |
| Label Length | 1" |
| Core Diameter | 3" |
| Appearance | |
|---|---|
| Finishing | Glossy |
| Shape | Rectangle |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Number of Labels per Roll | 5570 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Adhesive Type | Permanent |
Zebra Label Polyester 2 x 1in Thermal Transfer Zebra Z-Ultimate 2000T 3 in core - 2" Width x 1" Length - 5570/Roll - 4 / Case - White
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

