Premium, coated direct thermal paper label with an all-temp permanent acrylic adhesive. Specially coated to provide optimal performance. Recommended for indoor use.
- Can be used for a wide range of labeling purposes
- Comes in white color to offer a more classy and stylish look with maximum usage convenience
- Made with durable material
- Label works with direct thermal printer
- Designed to provide excellent adhesive solution for your applications
- Good for rapid removal from sheet
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Zebra Technologies Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Label Width | 3" |
| Label Length | 2" |
| Core Diameter | 3/4" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Direct Thermal |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Number of Labels per Roll | 210 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Adhesive Type | Permanent |
Zebra Label Paper 3 x 2in Direct Thermal Zebra Z-Select 4000D 0.75 in core - 3" Width x 2" Length - Permanent Adhesive - Direct Thermal - White - Paper, Acrylic - Perforated - 210 / Roll - 36 / Roll
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

