Uncoated direct thermal paper label with a permanent acrylic adhesive. Ideal for applications that require limited durability.
- Can be used for a wide range of labeling purposes
- Comes in white color to better suit your labeling needs and offer reliance
- Made with a high quality Paper
- Label works with direct thermal printer
- Permanent adhesion is ideal to stand up for frequent use
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Zebra Technologies Corporation |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Label Width | 2" |
| Label Length | 3" |
| Core Diameter | 3/4" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Direct Thermal |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Number of Labels per Roll | 125 |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Adhesive Type | Permanent |
Zebra Label Paper 2 x 3in Direct Thermal Zebra Z-Perform 1000D 0.75 in core - 2" Width x 3" Length - Permanent Adhesive - Direct Thermal - White - Paper, Acrylic - 125 / Roll - 36 / Roll
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

