Boost productivity and reduce printer monitoring and maintenance with affordable yet reliable kiosk printers ideal for many applications:
- Print high-quality legible receipts.
- Small size and flexible mounting means you can put these kiosk printers anywhere.
- Direct Thermal Printer provides you with all the features that you need to print quickly and easily
- 203 maximum print resolution (dpi) offers great dependability with added efficiency
- The printer is capable of printing sharp and detailed monochrome documents quickly
- Ideal for point-of-sale transactions for quick receipt printing
- Save your space with the wall-mount option
- 3.30" maximum label width for dependable, desired results
- 23.60" maximum label length to easily accommodate your needs with added productivity
- Supports receipt media type for better reliance and maximum usability
- Cutter effectively designs a line around your design to help determine what specific shape you're after to ensure maximum dependability
- Tear Bar feature for maximum efficiency and convenience
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Zebra Technologies Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 24 V DC |
| Power Source | Power Adapter |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Label Core Size | 1" |
| Form Factor | Wall Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Recommended Use | Receipt Print |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Direct Thermal |
| Maximum Mono Print Speed | 6 in/s |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Cutter | Yes |
| Media Sensor | Label Taken Sensor |
| Media Type | Continuous Form |
| Maximum Roll Diameter | 9.80" |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 3.30" |
| Maximum Label Width | 3.30" |
| Media Thickness | 4 mil |
| Maximum Label Length | 23.60" |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | RoHS |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

