Built to meet the demands of healthcare - and your budget
Consumer-grade tablets might appear to be a cost-effective option to improve staff efficiency, care quality and the patient experience - but the lack of healthcare features adds cost and safety concerns. The inability to disinfect devices enables the spread of germs. You'll need to purchase scanners to capture barcodes - and more frequent replacement devices due to lack of durability. Introducing the ET40-HC and ET45-HC, offering all the enterprise healthcare features you need, all at the right price. A rugged design built to last for years - and handle constant disinfecting. An emergency alert button. Built-in first-time every time scanning. Advanced processing power and wireless connections - including 5G and Wi-Fi 6. And more. And these versatile tablets are at home everywhere - in the hands of caregivers in acute settings and patient homes, at bedside in patient rooms and in reception areas as check-in kiosks. Help your caregivers work at the top of their license with the ET4x-HC Series - the right priced rugged tablets built for healthcare.
Built for healthcare from the inside out | Disinfect after every use
The advanced medical grade plastics in the housing enable frequent cleaning with some of the harshest disinfectants to help prevent the spread of germs between caregivers and patients.
Rugged and built to last for years
Get the reliable operation that the mission critical world of healthcare demands. Drop it on the floor. Use it inside and outside, in extreme heat or subzero temperatures, out in the rain or snow - it still works.
Dedicated emergency alert button
The fully programmable red alert button can be configured to call a specific first responder, such as security or a nurse, or launch an app to follow protocols in the event of a medical emergency.
A large high-resolution screen to see and do it all
Easily view all the details in patient health records with less scrolling and edit medical reports on the large 10.1 inch bright display. And the high resolution screen makes it easy to read text and see the finest details of a photo.
The fastest wireless connections for unmatched performance
These tablets are the only ones in their class to offer the fastest Wi-Fi and cellular speeds. The ET40-HC with Wi-Fi 6 is ideal for caregivers who work inside your facility, while the ET45-HC with 5G and Wi-Fi 6 keeps in-home caregivers out in the field connected. The only device in its class to offer Bluetooth 5.1, these tablets enable pinpoint locationing within an inch - ideal for staff location in the event of emergency. In addition, connections are faster, easier, interference-free and lower-power, enabling the creation of a robust 'all-wireless' solution that can include cordless headsets, printers and more. And create a private LTE network to enable cost-effective wireless connectivity for large campus style environments with support for Citizens Broadband Radio Service (CBRS).
Dependable power - every minute of every shift
The extra-high-capacity PowerPrecision battery keeps tablets up and running - and provides the intelligence to easily spot and discard unhealthy batteries that no longer hold a full charge.
- 4 GB memory ensures smooth multitasking without crashes or slowdowns, keeping your tablet responsive and efficient
- 10.1" screen size ensures smooth visuals and easy content reading, making your tablet perfect for work and play
- Offers lightweight design, responsive touch interface & long battery life for seamless browsing, streaming & reading
- Experience responsive performance, built-in security, and remote management with the Dual-core (2 Core) processor for tablets
- WUXGA screen mode provides s stunning display for and great viewing experience
- 2.20 GHz processor with 4 GB memory ensures responsive performance for apps, menus, and multitasking on your tablet
- 5 Megapixel high-resolution Front Camera captures detailed photos with vibrant colors and sharp clarity for everyday use
- NFC support enables quick, secure connectivity for sharing content and making transactions with ease
- Corning Gorilla Glass feature enhances reliability and ensures smooth, user-friendly performance for everyday tasks
- Bluetooth provides energy-efficient data transfer for longer battery life and reliable performance
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Zebra Technologies Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Core | Dual-core (2 Core) |
| 2nd Processor Core | Hexa-core (6 Core) |
| Combined Processor Core | Octa-core |
| Processor Speed | 2.20 GHz |
| 2nd Processor Speed | 1.80 GHz |
| GPU / Graphics | |
|---|---|
| Graphics Memory Technology | LPDDR4X |
| Graphics Memory Accessibility | Shared |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 4 GB |
| Memory Technology | LPDDR4X |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory Capacity | 64 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 10.1" |
| Screen Resolution | 1920 x 1200 |
| Screen Mode | WUXGA |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Capacity | 7600 mAh |
| Power Source | Battery |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless Connectivity Technol | Wi-Fi |
| Wireless LAN | Yes |
| Bluetooth | Yes |
| Near Field Communication | Yes |
| GPS | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB Type-C | Yes |
| Camera / Webcam | |
|---|---|
| Front Camera | Yes |
| Rear Camera | Yes |
| Focus Modes | Auto-focus |
| Front Camera Resolution | 5 Megapixel |
| Rear Camera Resolution | 13 Megapixel |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Android |
| Upgradable Operating System | Android 14 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Slate |
| General Features | |
|---|---|
| Chipset Manufacturer | Qualcomm |
| Chipset Model | Snapdragon SM6375 |
| Rugged | Yes |
| Sensor Type | 3-axis Accelerometer |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | Electronic Product Environmental Assessment Tool Bronze (EPEAT Bronze) |

















