The Most Rugged, Premium 4in. Print Width Mobile Printer Available
We pushed the limits on rugged engineering to deliver the toughest mobile printers for harsh conditions. Advancing the series, the ZQ521 offers added durability and features like linerless printing, the latest in connectivity, a high-capacity battery and Bluetooth Management. Unmatched intelligence and security keep your team productive and your network safe.
- A smart and inexpensive solution to print temporary documents
- 203 maximum print resolution (dpi) for better reliance and added usability
- Produce high-quality documents with this monochrome printer to increase your productivity
- Capable of printing labels and receipts virtually from anywhere and everywhere
- 4.45" maximum label width for dependable, desired results
- Supports receipt media type for dependable, efficient results with maximum productivity
- Direct Thermal Printer with mobile application/usage provides dependable printing solution with added productivity
- Comes with 8 MB standard memory for timely printing with added reliability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Zebra Technologies Corporation |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 8 MB |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Power Source | Battery |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth | Yes |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Fonts Included | Latin |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Recommended Use | Label/Receipt Print |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Direct Thermal |
| Maximum Mono Print Speed | 5 in/s |
| Mobile Device Printing | Yes |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Media Type | Tag |
| Maximum Roll Diameter | 2.24" |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 203 |
| Maximum Print Width | 4.10" |
| Maximum Label Width | 4.45" |
| Maximum Print Length | 39" |
Zebra DT Printer ZQ521, media width 4.45''/113mm; English/Latin fonts, Bluetooth 4.X, stnd battery, US/Canada certs - 39" Print Length x 4.10" Print Width - 5 in/s Mono - 203 dpi - 4.45" Label Width - For Android, iOS, PC
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













