Designed to produce large labels up to 8.5" (216 mm) wide at 10" (254 mm) per second at 203 dpi and 6" per second at 300 dpi (152 mm) resolution, the 220Xi4 is ideal for industrial applications chemical drum (HAZMAT) identification labels, pallet/container shipping labels and product identification labels for large rolls of paper or textiles.
- Direct Thermal/Thermal Transfer Printer offers reliable performance with outstanding printing quality
- 300 maximum print resolution (dpi) for your convenience and easy usage
- Produce high-quality documents with this monochrome printer to increase your productivity
- Enjoy maximum efficiency with label print printing
- Share the printer easily and efficiently with various other systems with the help of built-in Ethernet port
- 8.82" maximum label width for your convenience and feasible usability
- 12.50 ft maximum label length for dependable, desired results
- Supports fanfold media type for maximum feasibility and better accommodation of your requirements
- Direct Thermal/Thermal Transfer Printer with desktop application/usage provides maximum usability with better reliance
- Comes with 16 MB standard memory for timely printing with added reliability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Zebra Technologies Corporation |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 16 MB |
| Memory Technology | SDRAM |
| Storage | |
|---|---|
| Flash Memory | 8 MB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Display Screen | Yes |
| Display Screen Type | LCD |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 110 V AC |
| Power Source | AC Supply |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Label Core Size | 2.99" |
| Ribbon Core Size | 1" |
| General Features | |
|---|---|
| Real Time Clock | Yes |
| Manufacturer | Zebra Technologies Corporation |
| Recommended Use | Label Print |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Serial Port | Yes |
| Parallel Port | Yes |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Rewinder | Yes |
| Print Technology | Direct Thermal /Thermal Transfer |
| Maximum Mono Print Speed | 10 in/s |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Barcode Symbology Supported | Aztec Code |
| Media Sensor | Reflective Media Sensor |
| Language Emulation | XML |
| Peel Facility | Yes |
| Media Type | Black Mark |
| Maximum Roll Diameter | 7.99" |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 300 |
| Maximum Print Width | 8.50" |
| Maximum Label Width | 8.82" |
| Media Thickness | 12.01 mil |
| Maximum Label Length | 12.50 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Environmentally Friendly | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Cables Included | AC |
Zebra 220Xi4 Desktop Direct Thermal/Thermal Transfer Printer - Monochrome - Label Print - Fast Ethernet - USB - Serial - Parallel - LCD Display Screen - Real Time Clock - Rewinder - Peel Facility - 8.50" Print Width - 10 in/s Mono - 300 dpi - 8.82" Label Width x 12.50 ft Label Length
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

