The Yealink YHS36 E2 is an over-the-head analog wired headset designed for office professionals, SOHO users, and call center staff. Featuring a QD (Quick Disconnect) connection, it is fully compatible with Yealink's enterprise IP phones. Available in both monaural (YHS36 E2 Mono) and binaural (YHS36 E2 Dual) versions, the YHS36 E2 helps users stay focused and reduces listening fatigue. With its ergonomic build and soft leather ear cushions, it provides all-day wearing comfort for intensive communication needs.
Key Features and Benefits | Perfectly Compatible with Yealink Phones
Runs right out of the box, a QD to RJ9 plug-and-play setup makes the connectivity to Yealink IP phones. The phones can automatically optimize acoustic parameters for your YHS36 E2. Perfect match with Yealink desk phones gives you optimized audio quality.
Noise-Canceling Microphone
The noise-canceling microphone allows for the greatest reduction of outside noise so that the listeners can focus more on the desired sound at hand. The nearby talkers are protected with most call privacy as well.
Unparalleled Audio Experience
Made for calls and music, this conference headset is kitted out with wideband HD audio technology and passive noise cancellation that ensures a richer and clearer conversation and eliminates background noises as well.
All-day-ease
Based on extensive research and analysis to meet the highest ergonomic standards, the YHS36 E2 has undergone hundreds of head shape evaluations and thousands of comfort tests to ensure optimal stability and comfort for long-term wear. Additionally, the materials used in the headset guarantee its durability and robustness.
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- Over-the-head earpiece design provides a comfortable and secure fit for long listening sessions
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- The YHS36 E2 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Immerse yourself in rich stereo sound with this headset
- Features RJ-9 connector for robust, uninterrupted performance during extended sessions
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of 20 Hz20 kHz for a full-spectrum listening experience
- Leather ear cushion material offers versatile design possibilities, enabling creative styling while maintaining comfort and durability
- Noise cancellation provides clear hearing even in loud environments for better focus and communication
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Yealink Network Technology Co. |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Leather |
| Microphone Frequency Response | 100 Hz to 14 kHz |
| Microphone Design | Boom |
| Adjustable Microphone | Yes |
| Sound Mode | Stereo |
| Noise Canceling | Yes |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Supra-aural |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Yealink Network Technology Co., Ltd |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | RJ-9 |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 2.95 ft |







