Designed for Hybrid Working
The Yealink WH63 Portable is a DECT wireless headset with a DECT dongle. The Yealink WH63 Portable is not only plug and play, but also easy to carry and mobile use. It is specially designed for Hybrid working and is suitable for use in various scenarios. Its call distance is 3 to 5 times that of Bluetooth wireless headsets, allowing customers not to miss a call at a further distance. For crystal sound experience, Yealink Super Wideband HD Audio Technology and Acoustic Shield Technology make you talk and hear clearly during phone calls and video conferencing. Easily finger-touch control, 19g lightweight design, interruption free, WH63 Portable is a nice convertible headset for work.
- Ultra-Portable
- Acoustic Shield Technology
- Optimal Audio Experience
- Four Wearing Options
- Plug and Play
- Long Wireless Range
Ultra-Portable
You only need to use the DECT Dongle WDD60 without using the DECT Base to enjoy the comfort of DECT Wireless headset. Yealink DECT Dongle WDD60 is not only easy to install, plug and play, but also easy to carry and mobile use. Its call distance is 3 to 5 times that of Bluetooth wireless headsets, allowing customers not to miss a call at a further distance. You can use DECT headsets for multiple purposes, whether working in the office, at home or on business trips, to increase office flexibility and productivity
Be Heard Crystal Clearly
With Yealink Acoustic Shield Technology, the two Microphones built in WH63 Portable block the background noise automatically but ensure participant voice be heard clearly, greatly boost the communication efficiency
Interruption Free
Busylight is enabled in WH63 Portable. With the light on the headset turning red, people around you would know that you are on the phone, instead of interrupting you unknowingly. Just stay focused on conversation, for higher efficiency, for better collaboration.
Multiple wearing options
WH63 Portable supports different ways of wearing, ear-hook, headband, and neckband, satisfying personalized needs. It can also free you up to 100 m away from the desk, enjoying a larger workspace and better work experience.
- Eliminates the hassle of tangled wires, offering freedom of movement and easy portability
- Hear music from your favorite musicians with these earbuds design earset for immersive sound
- Fits snugly in your ears for extended periods, ensuring comfortable and secure listening
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Earset usage
- MEMS Technology microphone technology enables reliable voice transfer for clear, uninterrupted conversations
- Enjoy wireless freedom with WHM631T earset for unrestricted movement and comfort
- Perfect for Audio/Visual Labs, Assisted Listening Systems, and other setups with a mono jack for non-stereo use
- Stay connected seamlessly with a wireless range of 328.1 ft for flexible use
- Bluetooth/DECT wireless technology keeps you connected wirelessly with ease
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of 20 Hz10 kHz for immersive sound quality
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Yealink Network Technology Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Rechargeable | Yes |
| Charging Method | Cable |
| Battery Talk Time | 8 Hour |
| Maximum Battery Recharge Time | 3 Hour |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless Operating Distance | 328.1 ft |
| Wireless Technology | Bluetooth/DECT |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Mono |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design | Earbud |
| Earpiece Controls | Volume |
| Maximum Frequency Response | 10 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Electret Condenser |
| Impedance | 32 Ohm |
| Driver Size | 0.54" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | In-ear |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Yealink Network Technology Co., Ltd |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Batteries Required | Yes |











