All-in-one UC Workstation Redefine Your Workspace
The Yealink WH66 is the Industry-leading DECT wireless headset, with WH66 Dual and WH66 Mono two models, opening an entirely new form of desktop collaboration. Work seamlessly with major UC platforms and integrate natively with Yealink IP Phones. 4.0 inch (480 x 800) capacitive touch screen of base offers newly work experience, just one touch, all control. Act as a workstation, managing phone calls, connecting with multiple devices (desk phone/mobile phone/computer), charging mobile phone wirelessly, and even playing a speakerphone's role. Best of all, deploying such a multifunctional workstation only needs to plug directly. Easiest things to do, greatest convenience to enjoy
- Acoustic Shield Technology
- Optima Audio Experience
- Touch Screen LCD
- Multiple Devices Connection
- Speakerphone Mode
- Built-in USB Hub
- Qi Wireless Charger
- Customizable Busylight
All-in-One UC Workstation
Desktop collaboration boosts efficiency a lot especially when Working from Home, but it can be also annoyed that the desktop is very messy with multiple device cables. Take control of your desktop collaboration environment with WH66:
- Connect all devices you want with built-in Bluetooth and USB ports.
- Expand PC's connectivity with 2-port USB 3.0 hub.
- Control all calls on the 4.0 inch (480 x 800) capacitive touch screen by simply finger touch.
- Function as a hand-free phone, freeing from wearing headset.
- Charge mobile phone wirelessly and transform it into a nice efficient conferencing device
Be Heard Crystal Clearly
With Yealink Acoustic Shield Technology, the two Microphones built in WH66 block the background noise automatically but ensure participant voice be heard clearly, greatly boost the communication efficiency.
Interruption Free
Busylight is enabled in WH66. With the light on the headset or BLT60 on the desk turning red, people around you would know that you are on the phone, instead of interrupting you unknowingly. Just stay focused on conversation, for higher efficiency, for better collaboration.
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- Sharp-looking over-head design gives you a comfortable fit and a stylish, modern appearance
- Ear-cup design ensures optimal comfort and noise isolation for an immersive audio experience
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Enjoy the best of both worlds with the Wired/Wireless connectivity option for flexible usage
- Immerse yourself in rich stereo sound with this headset
- Stay connected seamlessly with a wireless range of 524.9 ft for flexible use
- Bluetooth/DECT wireless technology keeps you connected wirelessly with ease
- USB 3.0 Type A host interface ensures dependable data transfer for smooth, efficient performance
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of 20 Hz20 kHz for immersive sound quality
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Yealink Network Technology Co. |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth Standard | Bluetooth 4.2 |
| Wireless Operating Distance | 524.9 ft |
| Wireless Technology | Bluetooth/DECT |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Stereo |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Controls | Mute |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Impedance | 32 Ohm |
| Driver Size | 1.57" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ear-cup |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Yealink Network Technology Co., Ltd |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB 3.0 Type A |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 3.28 ft |









