All-in-one UC Workstation
The Yealink UC Workstation is more than a single base, it eases the management of business communication demands and other USB devices. It also delivers great flexibility with a set of integrated features to facilitate your daily routine. It is professional, collaborative, and available.
Find All Your Needs on the UC Workstation
The UC Workstation gives users the possibility and flexibility to connect devices, and manage communications from a single device, and also act as a hub that integrate a full-duplex speakerphone, a wireless charging mobile phone stand, a 4-inch touch console, and a USB hub, which, together offer incredible set of features allowing you to meet, connect and collaborate seamlessly and intelligently.
Deliver HD Voice with Yealink Acoustic Shield
With Yealink Acoustic Shield technology, DECT wireless headset WH66 could well filter out background noise by 2x microphones while you are on a call,which provides a HD voice quality for your listeners, and ensures distraction-free conversation.
Stay Focus and Enhance Productivity
The Yealink UC Workstation is more than a single base, it eases the management of business communication demands and other USB devices. It also delivers great flexibility with a set of integrated features to facilitate your daily routine. It is professional, collaborative, and available.
Ensure Your Communication with Comfort
To meet the various preferences of users, Yealink created the WH66 DECT wireless headset with a lightweight design, soft and breathable ear cushions, and a 330° adjustable microphone to ensure all-day comfort.
Wireless Freedom & All Day Power
No matter when and where your conversation begins, the office headsets can always catch up your steps. With up to 120m wireless range and 8 hours talk time, it is suitable for users' daily communication needs. In addition, the product supports high density installation in the open office, which allows up to 200 users (Europe) enjoy the wireless communication at the same time.
One For All Devices Management
Yealink USB Connect is available for the management of multiple Yealink USB devices, including business headsets, speakerphones, and webcams.
All the settings can be done through Yealink USB Connect, for example, the setting of the basic and premium function of WH66, which is convenient and efficient for daily use.
Match Your Platform
Thanks to the broad compatibility of Yealink personal collaboration devices such as wireless headsets, speakerphones and USB cameras, users can enjoy consistent call experience across UC platforms, which promises better communication quality, higher productivity and lower IT costs. Certified for Microsoft Teams, the devices designed with a dedicated Teams button for activating Microsoft Teams with one touch.
Make the WH6X More Flexible
Reuse the WH6X wireless office headset, and a Portable Accessary Kit to make the DECT headset portable. Only one DECT headset meets all your workrequirement, which is suitable for every workplace, simple and flexible.
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- Listen to your favorite music with this over-the-head design headset for clear, balanced audio
- The supra-aural (on-ear) headset features Bluetooth/DECT wireless technology for easy connectivity
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Omni-directional microphone technology ensures easy, convenient talking with clarity
- Go wireless and enjoy the music you love with the WH66 headset for ultimate convenience
- Use these mono sound headset for tape recordings or Skype calls with clear voice quality
- Bluetooth/DECT wireless technology offers reliable connectivity and maximum convenience
- Dance to your favorite tracks without tangled wires with headset
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response range of 20 Hz20 kHz for accurate sound reproduction
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Yealink Network Technology Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Rechargeable | Yes |
| Charging Method | Charging Base |
| Battery Talk Time | 13 Hour |
| Maximum Battery Recharge Time | 2.5 Hour |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth Standard | Bluetooth 4.2 |
| Wireless Operating Distance | 393.7 ft |
| Wireless Technology | Bluetooth/DECT |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Leather |
| Microphone Design | Boom |
| Number of Microphones | 2 |
| Adjustable Microphone | Yes |
| Sound Mode | Mono |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design | On-ear |
| Earpiece Controls | Reject Call |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Omni-directional |
| Impedance | 32 Ohm |
| Sound Pressure Level | 93 dB |
| Driver Size | 1.10" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Supra-aural |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Yealink Network Technology Co., Ltd |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Zoom Certification | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
| Packing | Gift Box |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Assembly Required | No |





















