Wireless headset integrates DECT and Bluetooth modes. Filters out background noise for clear sound transmission.
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- Sharp-looking over-head design gives you a comfortable fit and a stylish, modern appearance
- The supra-aural (on-ear) headset features Bluetooth/DECT wireless technology for easy connectivity
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- Enjoy wireless freedom with WH64 Mono headset for unrestricted movement and comfort
- Perfect for Audio/Visual Labs, Assisted Listening Systems, and other setups with a mono jack for non-stereo use
- Stay connected seamlessly with a wireless range of 607 ft for flexible use
- Bluetooth/DECT wireless technology ensures smooth usability on the go
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of 20 Hz20 kHz for immersive sound quality
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Yealink Network Technology Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Rechargeable | Yes |
| Charging Method | Charging Stand |
| Battery Talk Time | 26 Hour |
| Maximum Battery Recharge Time | 1.5 Hour |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| Bluetooth Profiles | A2DP v1.3.2 |
| Wireless Operating Distance | 607 ft |
| Wireless Technology | Bluetooth/DECT |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | Boom |
| Number of Microphones | 3 |
| Sound Mode | Mono |
| Noise Canceling | Yes |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design | On-ear |
| Earpiece Controls | Volume |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | MEMS Technology |
| Driver Size | 1.18" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Supra-aural |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Yealink Network Technology Co., Ltd |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| TCO Certified | No |
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Zoom Certification | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Charger Included | Yes |
| Package Type | Retail |
| Packing | Gift Box |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

