The Yealink UH34/UH34 Lite, available in monaural (UH34/UH34 Lite Mono) and binaural (UH34/UH34 Lite Dual), is a professional USB wired headset with crystal clear audio. The UH34/UH34 Lite offers a lightweight form factor that is comfortable to wear, even for an entire workday. It's suitable for workers who spend a lot of time wearing headsets for voice communications. Provided with Yealink USB Connect software and Yealink Device Management Platform/ Cloud Service, you are easy to check the device information and upgrade the firmware of one or multiple UH34/UH34 Lite headsets.
Simple and Flexible Connectivity
Runs right out of box, a USB plug-and-play setup makes the connectivity to PC. You can enjoy a reliable call experience with soft clients. Perfect match with Yealink IP phones give you optimized audio quality.
Ultra-lightweight, All Day Wearing Comfort
Built for comfort with soft ear cushions and ultra-lightweight materials, the UH34/ UH34 Lite is 10%~30% lighter than other headsets in the same range. Its ergonomic design makes this headset comfortable enough for long conference calls and all day use.
Unparallel Audio Experience
Made for calls and music, UH34/UH34 Lite is kitted out with a high signal-to-noise ratio speaker and independent cavity design. The passive noise cancellation creates a richer and clearer conversations with reduced background noise.
Intuitive Controller
The hand-held controller with LED indicator provides easier access to key call control capabilities, including answer call, end call, reject call, and mute/unmute.
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- Listen to your favorite music with this over-the-head design headset for clear, balanced audio
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Uni-directional microphone technology enables reliable voice transfer for clear, uninterrupted conversations
- The UH34 Lite headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Use these mono sound headset for tape recordings or Skype calls with clear voice quality
- Features USB connector for consistent, secure data transfer and smooth operation
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response range of 20 Hz20 kHz for accurate sound reproduction
- Foam ear cushion material offers versatile design possibilities, enabling creative styling while maintaining comfort and durability
- Noise cancellation provides clear hearing even in loud environments for better focus and communication
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Yealink Network Technology Co. |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Foam |
| Microphone Design | Boom |
| Integrated Microphone | Yes |
| Detachable Microphone | No |
| Sound Mode | Mono |
| Noise Canceling | Yes |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Electret |
| Impedance | 32 Ohm |
| Sound Pressure Level | 93 dB |
| Driver Size | 1.10" |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Yealink Network Technology Co., Ltd |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB |







