The Yealink UH46 is a professional USB wired headset designed with excellent craftsmanship and comfortable materials, ensuring all-day comfort. Additionally, the UH46 features advanced three-microphone noise-canceling technology, delivering exceptional noise reduction performance. Whether you're in the office or working from home, the UH46 helps you stay focused and boosts your productivity.
3-Mic & AI Noise Cancellation
The three-microphone noise cancellation and acoustic shield technology can intelligently shield the noise and only pick up the speaker's voice to send it. It helps improve the call's clarity and quality and brings the ultimate calling experience.
All-Day-Wearing Comfort
Based on extensive research and analysis to meet the highest ergonomic standards, the UH46 has undergone hundreds of head shape evaluations and thousands of comfort tests to ensure optimal stability and comfort for long-term wear. Additionally, the materials used in the headset guarantee its durability and robustness.
Flexible and Fast Plug-and-Play
As a wired headset, the UH46 is plug-and-play, allowing quick and easy use. The product is compatible with mainstream phones and PC devices on the market, enabling users to get into their work quickly.
High-Quality Audio Experience
With a 35 mm large speaker, UH46 supports dynamic EQ to automatically switch between call and music modes. You can enjoy clear and natural sound quality in call mode and spacious and detailed sound quality in music mode.
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- Listen to your favorite music with this over-the-head design headset for clear, balanced audio
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- The UH46 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Immerse yourself in rich stereo sound with this headset
- USB Type C host interface ensures dependable data transfer for smooth, efficient performance
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of 20 Hz20 kHz for immersive sound quality
- Answer/End earpiece control for precise navigation and smooth performance during everyday use
- Noise cancellation helps boost concentration by reducing background noise and distractions for focused listening
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Yealink Network Technology Co. |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Design | Boom |
| Number of Microphones | 3 |
| Sound Mode | Stereo |
| Noise Canceling | Yes |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | On-ear |
| Earpiece Controls | Mute |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Driver Size | 1.38" |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | macOS |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Supra-aural |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Yealink Network Technology Co., Ltd |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 1.97 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Microsoft Teams Certification | Yes |









