The Yealink UH44 is a professional USB-wired headset that delivers outstanding audio performance and noise- canceling capabilities. Its superior design and comfortable materials ensure all-day comfort. Whether in the office or working from home, the UH44 helps you stay focused and enhances your productivity.
2-Mic & AI Noise Cancellation
The dual-microphone noise cancellation and acoustic shield technology can intelligently shield the noise and only pick up the speaker's voice to send it. It helps improve the call's clarity and quality and brings the ultimate calling experience.
All-Day-Wearing Comfort
Based on extensive research and analysis to meet the highest ergonomic standards, the UH44 has undergone hundreds of head shape evaluations and thousands of comfort tests to ensure optimal stability and comfort for long-term wear. Additionally, the materials used in the headset guarantee its durability and robustness.
Flexible and Fast Plug-and-Play
As a wired headset, the UH44 is plug-and-play, allowing quick and easy use. The product is compatible with mainstream phones and PC devices on the market, enabling users to get into their work quickly.
High-Quality Audio Experience
With a 35 mm large speaker, UH44 supports dynamic EQ to automatically switch between call and music modes. You can enjoy clear and natural sound quality in call mode and spacious and detailed sound quality in music mode.
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- Over-the-head earpiece design provides a comfortable and secure fit for long listening sessions
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- The UH44 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- USB Type C host interface ensures dependable data transfer for smooth, efficient performance
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response range of 20 Hz20 kHz for accurate sound reproduction
- Answer/End earpiece control for precise navigation and smooth performance during everyday use
- Noise cancellation lets you enjoy an exceptional audio experience with clear, uninterrupted sound in any environment
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Yealink Network Technology Co. |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Microphone Frequency Response | 100 Hz to 14 kHz |
| Microphone Design | Boom |
| Number of Microphones | 2 |
| Sound Mode | Stereo |
| Noise Canceling | Yes |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-ear |
| Earpiece Controls | Unmute |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Driver Size | 1.38" |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | macOS |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Supra-aural |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Yealink Network Technology Co., Ltd |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 4.92 ft |























