DUAL NOISE-CANCELING MICROPHONES | SMOOTH COMMUNICATIONS, EXPRESS IN THE BEST WAY
With dual-microphones noise cancellation and Yealink Acoustic Shield technology, UH37 intelligently shields the noise and only picks up the speaker's voices.
Even if in a crowded workplace, it can significantly reduce interference, allowing both sides of the call to enjoy pleasant communications.
NOISE IS A PRODUCTIVITY KILLER
Try it out! Hear the outstanding noise reduction performance of UH37.
PROFESSIONAL AUDIO PERFORMANCE | HEADSET ON, CONCENTRATE ON
The UH37 professional headset features professional-grade 35mm speakers, superb stereo sound, and dynamic EQ (Automatic switch between call mode and music mode), giving clear sound in call mode, high fidelity in music mode. You don't miss any details, focus on the tasks, and burst with fresh ideas whether you're meeting or listening to music during work.
LIGHTWEIGHT AND ENHANCED COMFORT | PILLOW-LIKE TOUCH, ALL-DAY COMFORT
Ultra-lightweight body, UH37 weighs about 15% less than the previous generation. From the super fitting, soft leather-wrapped headband to the pro-skin memory foam ear cushions, Yealink has adopted a more ergonomic design, bringing zero pressure on your ear even for all-day wearing.
BUSYLIGHT FOR FEWER INTERRUPTIONS | NO DISTURB, WHEREVER YOU WORK
When you're on the call, UH37's busylight will turn on automatically, or you can turn it on manually. Block out outside distractions and begin working immersively whenever and wherever you like.
USER-FRIENDLY FEATURES | EASY-TO-USE, EASY-TO-WORK
UH37 office headphone allows mute in two ways: by lifting the Mic-boom or by pressing the mute button. The boom's 300-degree rotation allows for left or right ear wear. This convenient and flexible design will let you feel more at ease when communicating
FLEXIBLE ADAPTER | SEAMLESSLY CONNECTION
The all-new adapter, designed to meet the demands of modern work environments. With support for both USB-A and USB-C interfaces, it seamlessly adapts to different work scenarios, enhancing your productivity wherever you work.
Seamless compatibility, durable construction, and a streamlined design that complements any workspace. Effortlessly connect your devices and experience the convenience of a single adapter for all your connectivity needs. Upgrade your work efficiency with our flexible adapter.
Simple and flexible connectivity | Universally Compatible, Ready for your business
With USB-A and USB-C connection ports, UH37 can easily connect to personal computers. Compatible with the industry's leading UC platform for truly seamless cooperation; deeply compatible with Yealink IP phones for advanced call control functions and headset management configuration on the phone side.
- Provides exceptional sound quality with immersive detail for a superior listening experience
- Over-the-head earpiece design provides a comfortable and secure fit for long listening sessions
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- Noise-canceling microphone technology reduces background noise for clear, distraction-free communication
- The UH37 headset provides plenty of freedom with wired connectivity for continuous listening
- Perfect for Audio/Visual Labs, Assisted Listening Systems, and other setups with a mono jack for non-stereo use
- USB Type A host interface ensures dependable data transfer for smooth, efficient performance
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of 20 Hz20 kHz for a full-spectrum listening experience
- Leather ear cushion material enhances the overall look of headset, combining aesthetic appeal with lasting comfort for extended wear
- Answer/End earpiece control for faster, reliable operation and better navigation for an
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Yealink Network Technology Co. |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Connectivity Technology | Wired |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Memory Foam |
| Microphone Design | Boom |
| Number of Microphones | 2 |
| Sound Mode | Mono |
| Earpiece Type | Monaural |
| Earpiece Design | On-ear |
| Earpiece Controls | Redial |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Noise Cancelling |
| Impedance | 32 Ohm |
| Sound Pressure Level | 109 dB |
| Driver Size | 1.38" |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | macOS |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Supra-aural |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Yealink Network Technology Co., Ltd |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type C |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 3.94 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Zoom Certification | Yes |



