Yealink Bluetooth Business Headset
The Yealink BH76 Plus Bluetooth Wireless Business Headset provides a stylish appearance, with ultimate audio quality playback experience, unparalleled wearing experience, retractable hidden microphone arm technology, three levels of active noise cancellation (ANC), and Yealink Acoustic Shield Technology supported by multiple microphones. With soft memory foam and an ergonomic over-ear design, BH76 Plus can wear comfortably for all-day use. In addition, ANC and passive noise cancellation can provide an immersive noise reduction experience, no matter your noisy environment. Meanwhile, the BH76 Plus provides two different wearing modes: on-ear and over-ear. Users can choose the wearing mode to achieve the most comfortable wearing experience.
On-ear and Over-ear
The BH76 Plus is designed with a replaceable ear cushion, allowing users to freely switch between on-ear and over-ear according to their needs. The built-in firmware automatically recognizes the type of ear cups to adjust audio parameters, ensuring you get the best experience in any situation. Ergonomic design and premium materials support you comfortably and senselessly wearing headphones all day.
Multiple Microphones Acoustic Shield Technology
With the Yealink Acoustic Shield Technology, the five Microphones built into the BH76 Plus block the background noise automatically but ensure that the participant's voice can be heard clearly, which greatly boosts communication efficiency.
Ultimate Music and Calling Experience
Designed for music and calls, BH76 Plus supports a dynamic EQ that can automatically switch between call mode and music mode. The BH76 Plus supports three levels of active noise cancellation (ANC) that can enhance noise reduction. In addition, the upgraded BH76 Plus ear cushion can physically isolate most of the noise, combined with ANC average noise reduction reaching 35dB, bringing the best auditory feast for users.
Excellent battery life performance
Its long battery life offers up to 40 hours, saving users from searching for a charger. In addition, the BH76 Plus supports USB and wireless charging. Users can purchase an additional Qi charging stand for the BH76 Plus and mobile phones, which provides easy charging.
Visible Busylight for Ultra-wide Angle
When users make a call or attend a meeting, the visibility indicators on both sides of the BH76 Plus automatically glow red to reduce external interference and allow users to focus on the conversation.
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- Listen to your favorite music with this over-the-head design headset for clear, balanced audio
- The supra-aural (on-ear) headset features Bluetooth wireless technology for easy connectivity
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- MEMS Technology microphone technology ensures easy, convenient talking with clarity
- Go wireless and enjoy the music you love with the BH76 Plus headset for ultimate convenience
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- Stay connected seamlessly with a wireless range of 150 ft for flexible use
- Get rid of tangles and enjoy your music with these wireless Bluetooth headset
- Listen to deep lows and euphoric highs with a frequency range of 20 Hz20 kHz for immersive sound quality
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Yealink Network Technology Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Rechargeable | Yes |
| Charging Method | Charging Stand |
| Charging Interface | USB Type-C |
| Battery Talk Time | 35 Hour |
| Maximum Battery Recharge Time | 2 Hour |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| Bluetooth Profiles | SPP |
| Wireless Operating Distance | 150 ft |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Connectivity Technology | Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Memory Foam |
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Stereo |
| Noise Canceling | Yes |
| Active Noise Canceling (ANC) | Yes |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | On-ear |
| Earpiece Controls | Mute |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | Directional |
| Driver Size | 1.38" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Supra-aural |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Yealink Network Technology Co., Ltd |
| Cables | |
|---|---|
| Cable Length | 3.94 ft |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Batteries Required | Yes |







