Renewal
Yealink BH70 Bluetooth Headset
Lighter. Stronger. Sounds Clearer.
What matters in Bluetooth Business Headsets?
Renewal: Full Upgrade
- Industry-leading 3-Mic noise cancellation technology for clearer and more focused calls.
- Upgrade to the new intelligent noise cancellation algorithm making voices clearer.
- Upgraded to new Bluetooth platform with new architecture, delivering a significant performance leap.
- Innovative product design for a more comfortable wearing experience.
Immersive Call
Top noise cancellation capability in the industry.
- Innovative Noise Reduction System with 3-Mic Noise Cancellation solution, bringing a 74% increase in microphone length from 78mm to 135.7mm.
- Intelligent Algorithm is optimized for multiple work scenarios, ensuring your voice is crystal clear no matter where you are.
Exceptional audio performance every moment.
The Ole Wolff diaphragm, an industry-leading professional acoustic component, provides a wider frequency response and higher sensitivity of audio experience, enabling everyone to enjoy the full sound from 35mm custom speaker and six audio equalizers.
Easy Work
New Materials.New Experience.
From cushion to leather, BH70 is designed for an uncompromising fit for many different head shapes, ensuring a luxuriously comfortable user experience.
Enjoy enhanced control seamlessly:
- Pull to mute or initiate a business chat.
- One-click to join meetings.
- Effortlessly adjust volume settings.
Maximum Comfort.
Minimum Weight.
Wearing comfort is critical in every aspect. The weight has been reduced by 20%, from 187g to 146g and the clamping force has been enhanced to achieve a balanced pressure in long-time working.
Reliable Quality
Moving, still Staying Focused.
Seamlessly move between the home, the office, and anywhere you need to go.
Empowered by the new Dongle solution, bid farewell to distance anxiety with up to 50 meters/164 feet of wireless range, allowing you to stay focused and connected.
- Effectively cancels outside noise to reduce distortion and deliver clear, uninterrupted sound
- Over-the-head earpiece design provides a comfortable and secure fit for long listening sessions
- The supra-aural (on-ear) headset features Bluetooth wireless technology for easy connectivity
- Your voice will be heard loud and clear with the boom microphone design for efficient Headset usage
- MEMS Technology microphone technology guarantees consistent performance for clear communication
- Enjoy the best of both worlds with the Wired/Wireless connectivity option for flexible usage
- Enjoy distinct left and right channel audio with stereo sound mode
- Stay connected seamlessly with a wireless range of 164 ft for flexible use
- Dance to your favorite tracks without tangled wires using Bluetooth headset
- USB Type C host interface provides reliable data transfer for enhanced speed and stability
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Yealink Network Technology Co. |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Rechargeable | Yes |
| Charging Method | Charging Stand |
| Battery Talk Time | 35 Hour |
| Maximum Battery Recharge Time | 1.5 Hour |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Bluetooth Standard | Bluetooth 5.2 |
| Wireless Operating Distance | 164 ft |
| Wireless Technology | Bluetooth |
| Connectivity Technology | Wired/Wireless |
| Audio | |
|---|---|
| Ear Cushion Material | Leather |
| Microphone Design | Boom |
| Sound Mode | Stereo |
| Noise Canceling | Yes |
| Active Noise Canceling (ANC) | Yes |
| Earpiece Type | Binaural |
| Earpiece Design | Over-the-head |
| Earpiece Controls | Play/Pause |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Microphone Technology | MEMS Technology |
| Driver Size | 1.38" |
| Signal to Noise Ratio (SNR) | 117 dB |
| Software & Licensing | |
|---|---|
| Operating System Platform | Android |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Supra-aural |
| Appearance | |
|---|---|
| Color | Black |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Yealink Network Technology Co., Ltd |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Host Interface | USB Type A |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Microsoft Teams Certification | Yes |
| Zoom Certification | Yes |
| Packaging & Origin | |
|---|---|
| Package Type | Retail |
| Miscellaneous | |
|---|---|
| Batteries Required | Yes |



























