A comprehensive line-up to power your sound solution
XMV Series multi-channel power amplifiers combine Class-D efficiency with features designed specifically to benefit commercial installation sound systems. The Series is comprised of 8 different models with varying output power capabilities and flexible in/out connectivity to accommodate a wide range of installation environments.
- Helps maintain the signal's strength
- Soothe yourself with low subs and soaring vocals at 20 Hz - 20 kHz frequency
- Smartly manages power at 8 Ohm impedance to execute sound flow. So Indulge yourself in HQ audio output!
- 8 audio channels and 2240 W RMS output power - a multi-zone sound system with discrete amplification
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Yamaha Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Operating Power Consumption | 450 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Number of Network (RJ-45) Por | 3 |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 20 Hz |
| Impedance | 8 Ohm |
| RMS Output Power | 2240 W |
| Audio Channels | 8 |
| Total Harmonic Distortion (THD) | 0.2% |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Yamaha Corporation |
| Classification | D |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



