Yamaha's Dante-enabled wireless microphones are designed with the latest DECT technology to produce the highest-quality audio and optimal room flexibility. Powered by intelligent Li-Ion batteries, these sleek microphones allow for long-lasting meetings and clear communication to the far end. Use the PoE powered wireless access point to pair microphones and chargers. Available in four types: Directional, Omnidirectional, Short Gooseneck, Long Gooseneck.
New & Improved Wireless Microphones
- Mix and Match Microphone types for your use case
- Modest in size (3.6" diameter)
- 4 Tabletop Microphone Types
- Omni-Directional
- Directional
- Short Gooseneck (6")
- Long Gooseneck (12")
- Li-Ion Batteries
- 20 Hours talk time
- 3.5 Hours charge time
- "Battery Health" informs the user on remaining battery life
- 8 Microphones (any kind) fit into microphone charger
- Increased data density allows for increased audio quality
- Supports multi-level modulation
- "High Density Mode" provides higher quality sound with 124.8 Kbps transferring speed
- Can be easily integrated with ADECIA RM-CR, Yamaha MRX7-D, or 3rd party DSPs
- Requires no audio post-processing compute power on the DSP
- Integrated Technologies Include:
- High-speed adaptive Acoustic Echo Cancelation
- Noise reduction
- Human Voice Detection
- De-reverberation
- Automatic Gain Control
- Full 6-channel equalizer for each microphone
- 7 Step Set up Wizard allows for easy system set up
- Web UI Indicates detailed information about microphone's status and allows users to group microphones, mute sync, and pair chargers.
- Integrated spectrum analyzer = installation without interference
- Meaures radio signal traffic environment for optimal performance
- Wireless system using 1.9 GHz, composed of access point, microphone, and charging station
- The access point supports 8 channels
- Available microphone formfactors: 6" (15 cm) gooseneck, 12" (30 cm) gooseneck, omnidirectional boundary, and cardioid directional boundary
- Approximately 20 hours of continuous microphone operation time using the included Li-ion battery
- Standard network audio support for "Dante"
- Utilizes one PoE+ network cable connection avoiding wiring problems and enabling audio control via Dante
- The Web UI Setup Wizard allows for effortless configuration, microphone pairing, audio routing, and other system management
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Yamaha Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Battery Run Time | 20 Hour |
| Battery Chemistry | Lithium Ion (Li-Ion) |
| Audio | |
|---|---|
| Signal to Noise Ratio (SNR A- | 68.2 dB(A) |
| Maximum Frequency Response | 16 kHz |
| Minimum Frequency Response | 160 Hz |
| Polar Pattern | Omni-directional |
| General Features | |
|---|---|
| Operating Range | 164.04 ft |
| Manufacturer | Yamaha Corporation |
| Maximum Operating Frequency | 1.90 GHz |
Yamaha Wireless Tabletop Microphone - 1.90 GHz Operating Frequency - 160 Hz to 16 kHz Frequency Response - 164.04 ft Operating Range
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













