Highly adaptable surface mount speakers for a wide range of applications, creating appealing acoustic spaces
- Black and white models available
- Selectable 70V/100V for distributed lines, or low impedance
- Designed for both indoor and outdoor use (IP rating 35)
- Pursuing the best sound for installation
- Paintable speakers for your unique room design
- Highly adaptable surface mount speakers
- Flexible mounting for easier configuration
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Yamaha Corporation |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Installation | Indoor/Outdoor |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 62 Hz |
| Impedance | 8 Ohm |
| RMS Output Power | 75 W |
| Tweeter Driver Material | Soft Dome |
| Woofer Driver Material | Cone |
| Crossover Type | 2-way |
| Sensitivity | 89 dB |
| PMPO Output Power | 300 W |
| Tweeter Driver Size | 0.75" |
| Woofer Driver Size | 5.25" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Surface Mount |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Yamaha Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Ingress Protection (IP) Rating | IP35 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.







