Subwoofers for high-quality low-frequency enhancement ideally matched to VXS and VXC Series
- Paintable enclosures and grilles
- Black and white models available
- Ideal response can be achieved with a satellite connection.
- SR-Bass™ technology delivers solid bass in a compact unit
- Dedicated wall/ceiling mount hardware supplied
- Sound and size ideally matched to the VXS1ML
- Versatile subwoofer compatible with low and high impedance systems
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Yamaha Corporation |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 180 Hz |
| Minimum Frequency Response | 65 Hz |
| Impedance | 8 Ohm |
| RMS Output Power | 20 W |
| Woofer Driver Material | Cone |
| Sensitivity | 79 dB |
| PMPO Output Power | 80 W |
| Woofer Driver Size | 3.50" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| Subwoofer Height | 6.38" |
| Subwoofer Width | 12.68" |
| Subwoofer Depth | 4.65" |
| Appearance | |
|---|---|
| Box Material | Acrylonitrile Butadiene Styrene (ABS) |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Yamaha Corporation |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





