Subwoofers for high-quality low-frequency enhancement ideally matched to VXS and VXC Series.
- Dedicated wall-mount hardware supplied
- Black and white models available
- Ideal response can be achieved with a satellite
- Dual voice coil configuration supports stereo sources
- Bass-reflex design ensures smooth, distortion-free low-frequency extension
- Versatile high-impedance subwoofer
- Sound and size ideally matched to the VXS and VXC series
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Yamaha Corporation |
| Audio | |
|---|---|
| Speaker Installation | Outdoor |
| Maximum Frequency Response | 250 Hz |
| Minimum Frequency Response | 45 Hz |
| Impedance | 8 Ohm |
| Subwoofer Driver Material | Cone |
| Sensitivity | 96 dB |
| Subwoofer Driver Size | 10" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Surface Mount |
| Subwoofer Height | 19.69" |
| Subwoofer Width | 10.24" |
| Subwoofer Depth | 15.31" |
| Appearance | |
|---|---|
| Box Material | Medium Density Fiber (MDF) |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Yamaha Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Ingress Protection (IP) Rating | IP45 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.

