VXL series line array speakers offer a unique combination of outstanding sound quality and slim form that is ideal for a variety of environments. The VXL series includes three models with different numbers of speaker units. Models can be combined to optimally serve a variety of spaces and situations. Furthermore, IP55 rated Weather-resistant Models (WR) are perfect for outdoor applications. Slim 54-millimeter-wide cabinets and elegantly curved grille designs blend beautifully with any décor while delivering uniform, top-quality sound for speech and music reproduction in a wide range of outdoor applications.
- Weather-resistant model
- IP55
- 1.5 inch (3.75 cm) full-range speaker units with neodymium magnets
- Wide horizontal dispersion for uniform SPL over a wide area
- Slim design complements any interior décor
- Available in basic black or white
- Enclosures can be painted to match surroundings
- Optional dedicated bracket for outdoor installations
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Yamaha Corporation |
| Audio | |
|---|---|
| Impedance | 16 Ohm |
| RMS Output Power | 80 W |
| Full Range Driver Size | 1.50" |
| Full Range Driver Material | Neodymium |
| Sensitivity | 88 dB |
| PMPO Output Power | 160 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Weather Resistant |
| Manufacturer | Yamaha Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Ingress Protection (IP) Rating | IP55 |



