VXH series pendant speakers are an ideal choice for open-structure or sloped ceilings, adding versatility for a variety of environments and sonic needs.
The wide-dispersion 6.5-inch VXH6 for use where the speakers are to be suspended at a relatively low position.
- Wide dispersion (120°) and 300 W power handling
- Engineered for optimum BGM and voice reproduction
- Pendant speaker suitable for high, open structure or sloped ceilings
- Direct support for low-impedance or high-impedance connections
- Paintable grilles with magnetic catches
- 2 x 6 m steel wire cables by Gripple
- Black and white versions available
- 5.7 kg (12.6 lbs), �341 x D379 mm (�13-3/8" x D14-1/2")
- Single unit package
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Yamaha Corporation |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 55 Hz |
| Impedance | 8 Ohm |
| RMS Output Power | 75 W |
| Tweeter Driver Material | Soft Dome |
| Woofer Driver Material | Cone |
| Crossover Type | 2-way |
| Sensitivity | 93 dB |
| PMPO Output Power | 300 W |
| Tweeter Driver Size | 0.98" |
| Woofer Driver Size | 6.30" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| Diameter | 13.4" |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Dust Resistant |
| Manufacturer | Yamaha Corporation |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Ingress Protection (IP) Rating | IP45 |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.













