VXC series "S model" ceiling subwoofers are ideal matches for VXS and VXC series speakers, smoothly extending the low frequency range with superb sonic quality for bigger, more true-to-life musical reproduction without spoiling interior design of architectures.
- Sound and size ideally matched to the VXS and VXC series
- Band-pass design ensures smooth, distortion-free low-frequency extension
- Direct support for low-impedance or high-impedance connections
- Built-in carrying band increases safety during installation
- Anti-drop tab mechanism provide secure temporary positioning during installation
- Double-threaded speaker clamp screws for speedy tightening
- Paintable grilles with magnetic catches
- Black and white versions available
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Yamaha Corporation |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 200 Hz |
| Minimum Frequency Response | 44 Hz |
| Impedance | 8 Ohm |
| RMS Output Power | 200 W |
| Woofer Driver Material | Cone |
| Sensitivity | 88 dB |
| PMPO Output Power | 400 W |
| Woofer Driver Size | 8" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rail Mountable |
| Diameter | 12.8" |
| Cutout Diameter | 11.22" |
| Woofer Diameter | 12.76" |
| Subwoofer Depth | 12.36" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Yamaha Corporation |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.















