- Comes with paintable speaker grilles for flexible design ideas.
- Overload protection circuit provided to protect speaker components.
- Comes complete with O-rings and tile rails for safer and smoother installation.
- A flexible carrying band makes the speakers very portable and allows carrying multiple speakers at once.
- Anti-Drop tab allows the speakers to be mounted temporarily in the ceiling for improved safety and ease of installation.
- Equipped with internal transformers that allow both high and low impedance drive, which can be selected by simply switching the tap on the baffle.
- Series offers three different woofer sizes in either black or white.
- Features newly customized transducers for superb music reproduction as well ascrystal clear announcements.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Yamaha Corporation |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 55 Hz |
| Impedance | 8 Ohm |
| RMS Output Power | 90 W |
| Tweeter Driver Material | Soft Dome |
| Woofer Driver Material | Cone |
| Crossover Type | 2-way |
| Sensitivity | 90 dB |
| PMPO Output Power | 360 W |
| Tweeter Driver Size | 1" |
| Woofer Driver Size | 8" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| Diameter | 12.8" |
| Cutout Diameter | 11.22" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Yamaha Corporation |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









