A versatile lineup for clear consistent sound
Yamaha designed the new VXC and VXS speakers to accommodate a growing list of applications in the installation market. While these speakers deliver quintessential Yamaha sound quality, they have also been carefully designed for safe and easy installation. Featuring both ceiling and surface mount options, these speaker series include a comprehensive range of models that are available in either black or white, or can be painted to match the interior of any application.
- Paintable grilles for your unique room design:VXC Series feature paintable grilles enabling VXC loudspeakers to easily match the décor and interior design of any environment. With grilles that cover the entire baffle, this eliminates the need for messy paint shields and the enclosures can be installed while grilles are off being painted saving time and money.
- Speaker Design: Several aspects of these speakers' design reflect a strong emphasis on functionality as well as the aesthetic features of their construction-effectively enhancing sound quality and speaker performance without disturbing the interior décor of the installation. This concept is evident in the hexagonal design featured on the grille that actually improves sound clarity by raising the aperture ratio. The innovative design of the VXC's tweeter improves sound clarity by providing unrestricted woofer movement.
- Pursuing the best sound for installation: Superb music reproduction and articulate speech intelligibility for clear announce
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Yamaha Corporation |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 56 Hz |
| Impedance | 8 Ohm |
| RMS Output Power | 75 W |
| Tweeter Driver Material | Soft Dome |
| Woofer Driver Material | Cone |
| Crossover Type | 2-way |
| Sensitivity | 86 dB |
| PMPO Output Power | 300 W |
| Tweeter Driver Size | 0.75" |
| Woofer Driver Size | 6.50" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Surface Mount |
| Diameter | 11.3" |
| Cutout Diameter | 9.72" |
| General Features | |
|---|---|
| Durability | Moisture Resistant |
| Manufacturer | Yamaha Corporation |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





