Low-profile ceiling speakers designed for superior music reproduction
Music can play an integral role in defining the aesthetic and atmosphere of a commercial space, greatly enhancing the overall experience for customers and clientele. By combining Yamaha's unrivaled acumen for developing state of the art musical instruments and professional audio technologies, with a flexible approach towards design and application, VXC-F ceiling speakers allow you to streamline the installation process and seamlessly integrate high-quality audio into a restaurant, retail, or professional environment. Featuring a newly designed speaker unit, optimally tuned for music playback, the VXC-F's shallow, lightweight construction and flexible design can easily adapt to the strictest installation limitations, ensuring superb audio performance wherever they're placed.
- Significantly enhance the sound from your devices and drives, get immersed in sound quality
- 8 Ohm impedance extracts maximum power so you will get more output from your speakers
- Hear low subs and soaring vocals with a frequency range of sound from 71 Hz-20 kHz
- Handles up to 20 W of RMS power
- 3.50" full range driver size for optimal and reliable sound output and playback efficiency
- Delivers reliable sound with 20 kHz maximum frequency response
- 87 dB sensitivity for efficient conversion of power into sound to produce adequate audio output
- Bass Reflex feature for maximum efficiency and convenience
- Ceiling Mountable form factor for your convenience and simplicity of usage
- 4.41" depth to provide reliable and optimal Speaker sound output usage
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Yamaha Corporation |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 71 Hz |
| Impedance | 8 Ohm |
| RMS Output Power | 20 W |
| Full Range Driver Size | 3.50" |
| Sensitivity | 87 dB |
| PMPO Output Power | 80 W |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| Diameter | 11.2" |
| Cutout Diameter | 9.72" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Yamaha Corporation |



