- Series offers different woofer sizes in either black or white.
- Engineered for optimum BGM reproduction.
- Wide coverage allows a single speaker to cover a wide area.
- Designed with optimized bass-reflex tuning to offer a firm, tight low-end.
- Low-profile design facilitates installation in limited ceiling spaces: A back can with only 76mm (3.0") depth.
- Equipped with internal transformers that allow both high and low impedance drive, which can be selected by simply switching the tap on the baffle.
- A flexible carrying band makes the speakers very portable and allows carrying multiple speakers at once.
- Overload protection circuit provided to protect speaker components.
- Comes with paintable speaker grilles for flexible design ideas.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Yamaha Corporation |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 67 Hz |
| Impedance | 8 Ohm |
| RMS Output Power | 60 W |
| Sensitivity | 86 dB |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ceiling Mountable |
| Diameter | 8.9" |
| Cutout Diameter | 7.32" |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Yamaha Corporation |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.





