Premium Sounding Compact Ceiling Speakers at a Non-Premium Price.
VC series ceiling speakers for commercial installations deliver excellent sound quality at a price point traditionally reserved for economy speakers. A total of six models, three with back cans and three without, feature elegant low-profile designs that can be install easily even in limited ceiling or wall spaces. Large mounting clamps with non-slip treads ensure secure mounting.
- Engineered for optimum BGM and voice reproduction
- No back can low-profile design allows installation in limited ceiling spaces
- Direct support for low-impedance or high-impedance connections
- 16 Ω in low-impedance is advantageous when connecting multiple speakers in low impedance system
- Double-threaded speaker clamp screws for speedy tightening
- Paintable grilles with magnetic catches
- Black and white versions available
- 1.4 kg (3.1 lbs), �225 mm x D103 mm (�8-7/8" x D4-1/16")
- Single unit package
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Yamaha Corporation |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Crossover Supported | Yes |
| Audio | |
|---|---|
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 85 Hz |
| Impedance | 16 Ohm |
| RMS Output Power | 15 W |
| Woofer Driver Material | Cone |
| Crossover Type | 2-way |
| Sensitivity | 88 dB |
| PMPO Output Power | 60 W |
| Tweeter Driver Size | 0.80" |
| Woofer Driver Size | 4" |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Speaker Diameter | 8.86" |
| Speaker Depth | 4.06" |
| Form Factor | Flush Mount |
| Appearance | |
|---|---|
| Shape | Round |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Yamaha Corporation |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









