Yamaha Network Products and Services
At Yamaha, we've not only pioneered connections between musical instruments and digital technologies, but also the connections that enrich people's lives through network infrastructure.
Drawing on Yamaha expertise in signal processing as innovators in electronic instruments, we swiftly transitioned those skills towards network technologies. For over 20 years, we've played a vital role in the development of the internet, which has become a lifeline for modern society.
Moving forward, we remain committed to providing even better services and support to make your connections smoother and more convenient than ever before. We continue to innovate and enhance the way you connect.
Intelligent L2 Network switch with PoE+
The SWX2310P-28GT is an intelligent L2 switch capable of powering PoE devices across your network. Leveraging our expertise in networking and professional audio, this switch has been optimized to accommodate Dante audio networks.
SWX2310P-28GTL2 Switch
Intelligent L2 switch optimized for Dante and PoE+ for Large/Medium ADECIA systems.
- Auto-apply Dante settings upon connection to ADECIA devices
- Ports 1-24 support PoE+
- Supports PoE+ up to 30W per port (Total: 370W)
- SFP+ supports scalable cascading of multiple switches
- Effectively reduces downtime with improved network performance
- C14 plug/connector type for maximum usability with added reliability
- Quickly and easily set up a wired network with 24 networking ports
- With leading Layer 2 support, experience enhanced convenience, secure business operations, and a borderless network experience
- Rack mounting enables you to organize wires & secure cables for professional installation
- Management capability allows maximum efficiency and with unrestricted control
- Up to 10x faster than standard Ethernet server connectivity while providing high-performance uplinks
- Supports cost-efficient twisted pair cables for high-speed data transfer up to 100 meters
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Yamaha Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Plug/Connector Type | C14 |
| PoE Budget | 370 W |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | AC |
| Power Consumption | 459 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 10GBase-LR |
| Layer Supported | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 24 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Maximum Data Transfer Rate | 1.25 GB/s |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Yamaha Corporation |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 4 |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Number of SFP+ Slots | 4 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 1 x RJ-45 Console Port |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |









