Smart L2 Network switch with PoE+
SWX2210P-10G is a smart L2 switch that can supply power to PoE powered devices on the network. Yamaha has integrated its own expertise in networking and professional audio fields and developed it as an L2 switch optimized for Dante audio networks.
Recommended settings for stable operation of a Dante network (such as QoS, EEE, and IGMP Snooping) can be made easily.
- SWX2210P-10G L2 Switch
- Smart L2 switch optimized for Dante and PoE+ for Medium/Small ADECIA systems.
- Auto-apply Dante settings upon connection to ADECIA devices
- Ports 1-8 support PoE+
- Supports PoE+ up to 30 W per port (Total: 124 W)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Yamaha Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PoE Budget | 124 W |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | AC |
| Power Consumption | 169 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 1000Base-T |
| Layer Supported | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 10 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Rack-mountable |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Data Transfer Rate | 128 MB/s |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Yamaha Corporation |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 2 x 10/100/1000BASE-T Gigabit Ethernet RJ-45 Network Port |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.











