Smart, Safe Dante System Operation for Large Installations
The Yamaha SWR switch lineup, featuring high-performance L2 switches for fixed installations, has been expanded to provide a wider range of models for a wider range of applications. In addition to VLAN functionality, the new SWR2310-28GT and SWR2310-18GT offer high port counts and features such as 10G uplink ports for long-distance transmission of multichannel 96 kHz data, making them ideal choices for safe, stable backbone operation in large-scale systems. As with other SWR/SWP switches, Yamaha LAN Monitor software provides clear visual system status monitoring that makes Dante system setup easy.
- Available ports: 16 LAN ports and 2 SFP+ slots
- In-build RADIUS server for advanced security management
- Yamaha LAN Monitor supported
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Yamaha Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | Power Supply |
| Power Consumption | 19 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 10GBase-SR/LR |
| Layer Supported | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 16 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Wall Mountable |
| Appearance | |
|---|---|
| Modular | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Yamaha Corporation |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 2 |
| Expansion Slot Type | SFP+ |
| Number of SFP+ Slots | 2 |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 2 x Gigabit 10 Ethernet Expansion Slot |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Optical Fiber |







