Simple L2 Network switch with PoE
Yamaha has used its knowledge of both IT and pro audio to provide "SWR2100P series" simple L2 switch that has been optimized for networked audio installations. The switch can take advantage of "Yamaha LAN Monitor" a dedicated computer application that provides 'network visibility' for comprehensive monitoring and control.
- The Yamaha LAN Monitor application for Windows computers provides a comprehensive single-screen view of all necessary parameters.
- The functions can be set via the CONFIGURATION switches (L2MS switch, Flow control switch, Auto MIDI/MIDI-X switch, Loop detection switch, energy save mode switch)
- Maximum power supply: 30W per port (70W all ports)
- RJ45 Connectors: 10 front (Ports available for PoE power supply: 9)
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Yamaha Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PoE Budget | 70 W |
| Input Voltage | 230 V AC |
| Power Source | PoE+ |
| Power Consumption | 90 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 10/100/1000Base-T |
| Layer Supported | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Network (RJ-45) | Yes |
| Total Number of Network Ports | 10 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Uplink Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| General Features | |
|---|---|
| Maximum Data Transfer Rate | 125 MB/s |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Yamaha Corporation |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 1 x 1000BASE-T Gigabit Ethernet Uplink RJ-45 Network Port |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.