- Recommended settings for stable operation of a Dante network (such as QoS, EEE, and IGMP Snooping) can be made easily
- LAN ports equipped with PoE supply 8 (#1-8)
- LAN/SFP combo ports 2 (#9, 10) (The LAN port and SFP slot are exclusively used)
- PoE supply is compliant with IEEE 802.3at, and can supply up to 30W to all PoE ports (All ports 240W)
- The Yamaha LAN Monitor application for Windows computers provides a comprehensive single-screen view of all necessary parameters.
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Yamaha Corporation |
| Power & Battery | |
|---|---|
| PoE Budget | 240 W |
| Power Source | Power Supply |
| Power Consumption | 280 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Network Technology | 1000Base-X |
| Layer Supported | 2 |
| Ethernet Port | |
|---|---|
| Total Number of Network Ports | 10 |
| PoE (RJ-45) Port | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Ceiling Mount |
| Compatible Rack Unit | 1U |
| Appearance | |
|---|---|
| Modular | Yes |
| General Features | |
|---|---|
| Manageable | Yes |
| Frequency | 60 Hz |
| Manufacturer | Yamaha Corporation |
| Expansion Slots | |
|---|---|
| Total Number of Expansion Slots | 2.0 |
| Expansion Slot Type | SFP (mini-GBIC) |
| Number of SFP Slots | 2 |
| Shared SFP Slot | Yes |
| Misc Ports | |
|---|---|
| Port/Expansion Slot Details | 2 x Gigabit Ethernet TP/SFP Combo |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Media Type Supported | Twisted Pair |
Yamaha Intelligent L2 Network switch with PoE - 10 Ports - Manageable - 2 Layer Supported - Modular - 2 SFP Slots - 280 W Power Consumption - 240 W PoE Budget - Optical Fiber, Twisted Pair - PoE Ports - 1U - Rack-mountable, Wall Mountable, Ceiling Mount
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.









