Speech Privacy > Sound Masking:
Utilizes a custom combination of natural sounds to mask sensitive information at up to 8db lower than traditional sound masking systems.
Sounds include:
- Speech Sound Masker:Made from elements of a human voice
- Environmental Sound:Forest Sound, Murmuring Brook, Urban Clatter, Room Air Conditioner
- Sound Effect: Guitar, Piano, Music box, Digital Device
Easy Installation, Post Build-Out:
No need to cut through existing structures! Compact micro speakers are easily installed or retrofitted in existing conference rooms using the included mounting solutions.
Available for mounting using Yamaha's RM-MRK rack mount and included screws.
Ideal Corporate Office Solution:
Increases background noise level high enough to cover nearby conversations and prevent accidental listening in small open work areas, conference rooms, or executive offices.
Includes either 2, 4, or 8 speakers, covering a range of up to 250 sq feet per speaker (2,000 sq feet max)
Supports Conversations Without Distractions:
Provides up to 65% higher masking performance at the same sound level as other conventional sound masking methods, creating a relaxing acoustic environment free from distractions.
- Significantly enhance the sound from your devices and drives, get immersed in sound quality
- 8 Ohm impedance extracts maximum power so you will get more output from your speakers
- Hear every detail crisp and clear with a frequency response of 180 Hz-20 kHz
- Handles up to 10 W of RMS power
- 1.50" full range driver size for optimal and reliable sound output and playback efficiency
- Delivers exceptional sound with 20 kHz maximum frequency response
- Indoor/outdoor Speaker speaker installation for convenient sound coverage and easy and fixed placement to allow optimal usage
- 2.4" height for efficient frequency access and optimal operation
- 2.4" width to ensure maximum usability and added power radiation feasibility
- 3.23" depth to allow maximum Speaker sound output efficiency
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Yamaha Corporation |
| Audio | |
|---|---|
| Wireless Speaker | Yes |
| Speaker Installation | Indoor/Outdoor |
| Maximum Frequency Response | 20 kHz |
| Minimum Frequency Response | 180 Hz |
| Impedance | 8 Ohm |
| RMS Output Power | 10 W |
| Full Range Driver Size | 1.50" |
| Full Range Driver Material | Cone |
| PMPO Output Power | 20 W |
| General Features | |
|---|---|
| Manufacturer | Yamaha Corporation |



