High-performance environments need higher-functioning devices.
Introducing the Phaser ® 3330 and WorkCentre ® 3335/3345-designed to boost productivity with easy connectivity, day-in, day-out dependability and transformative features-ready to work.
Convenience and Connectivity
Wireless wonders. Internal Wi-Fi connectivity comes standard for untethered mobility and the freedom to put your printer or multifunction device right where you need it. Our Wi-Fi installation wizard and Wi-Fi Print Setup (WPS) make getting connected secure and simple. And, with Wi-Fi Direct®, mobile devices can connect directly and securely.
Upwardly mobile. With support for Apple® AirPrint™, Google Cloud Print™, Xerox® Print Service Plug in for Android™ and Mopria®, you can print emails, photos and important documents from a wide range of mobile devices, instantly, and without complicated setup.
Increase security and control. With optional USB card readers, you can enhance your office security and control costs by integrating with many popular pull print and authentication solutions.
Ready to pair. Now workers can easily print from Android-based mobile phone and tablets with Near Field Communication (NFC) tap-to-pair.
Performance and Productivity
Multifunction productivity. The space-saving WorkCentre 3335/3345 Multifunction Printer (MFP) helps you conserve energy and reduce supplies costs by combining the functions of a copier, printer, color scanner and fax into one affordable device.
Outstanding performance. With hefty processing power and standard memory, you'll see your first print faster and get print speeds up to 42 ppm.
Print more for longer. An optional second paper tray lets you load an extra 550 sheets at one time for extended interruption-free printing.
See the difference. Your documents will show exceptional sharpness with up to
1200 x 1200 dpi image quality.
Reliable endurance. A monthly duty cycle up to 80,000 prints means it is capable of high-demand print environments.
Economic efficiency. Available high capacity print cartridges reduce your total cost of ownership and demand less frequent replacement.
Easy and Able
Touch and go. The WorkCentre 3335/3345 Multifunction Printer takes walkup simplicity to a new level, with a larger 4.3-inch color touchscreen interface.
Wherever, whenever and however. Scan to email, or scan-to and print-from from a USB memory drive right at the device. You can even print directly from the cloud with a few simple steps.
Easy management. With Xerox® CentreWare® Internet Services, remote device administration is handled with ease right from your computer's browser.
Stay secure. Keep your sensitive documents away from unintended recipients with the latest security features, including IPsec, SNMPv3, IP Filtering and Secure Print.
Introducing the Phaser ® 3330 and WorkCentre ® 3335/3345-designed to boost productivity with easy connectivity, day-in, day-out dependability and transformative features-ready to work.
Convenience and Connectivity
Wireless wonders. Internal Wi-Fi connectivity comes standard for untethered mobility and the freedom to put your printer or multifunction device right where you need it. Our Wi-Fi installation wizard and Wi-Fi Print Setup (WPS) make getting connected secure and simple. And, with Wi-Fi Direct®, mobile devices can connect directly and securely.
Upwardly mobile. With support for Apple® AirPrint™, Google Cloud Print™, Xerox® Print Service Plug in for Android™ and Mopria®, you can print emails, photos and important documents from a wide range of mobile devices, instantly, and without complicated setup.
Increase security and control. With optional USB card readers, you can enhance your office security and control costs by integrating with many popular pull print and authentication solutions.
Ready to pair. Now workers can easily print from Android-based mobile phone and tablets with Near Field Communication (NFC) tap-to-pair.
Performance and Productivity
Multifunction productivity. The space-saving WorkCentre 3335/3345 Multifunction Printer (MFP) helps you conserve energy and reduce supplies costs by combining the functions of a copier, printer, color scanner and fax into one affordable device.
Outstanding performance. With hefty processing power and standard memory, you'll see your first print faster and get print speeds up to 42 ppm.
Print more for longer. An optional second paper tray lets you load an extra 550 sheets at one time for extended interruption-free printing.
See the difference. Your documents will show exceptional sharpness with up to
1200 x 1200 dpi image quality.
Reliable endurance. A monthly duty cycle up to 80,000 prints means it is capable of high-demand print environments.
Economic efficiency. Available high capacity print cartridges reduce your total cost of ownership and demand less frequent replacement.
Easy and Able
Touch and go. The WorkCentre 3335/3345 Multifunction Printer takes walkup simplicity to a new level, with a larger 4.3-inch color touchscreen interface.
Wherever, whenever and however. Scan to email, or scan-to and print-from from a USB memory drive right at the device. You can even print directly from the cloud with a few simple steps.
Easy management. With Xerox® CentreWare® Internet Services, remote device administration is handled with ease right from your computer's browser.
Stay secure. Keep your sensitive documents away from unintended recipients with the latest security features, including IPsec, SNMPv3, IP Filtering and Secure Print.
- Print your documents with great efficiency and speed with Laser print technology
- Experience durability and longevity in busy environments with its 50000 duty cycle
- Enjoy fast printing in a single pass with Automatic Duplex Printing
- Offers 1200 x 1200 maximum print resolution (dpi) for better clarity and detail
- Produce high quality documents with this monochrome printer
- Cut down the potential hazards of tripping and electrical fires by reducing the number of long cables. Print wirelessly even from your mobile devices.
- Apple AirPrint wireless print technology for maximum efficiency with high-quality results
- Gigabit Ethernet Ethernet technology for easy, convenient printing with maximum efficiency
- With printing, scanning, digital copying and efficient faxing, this laser multifunction printer offers business quality documents with improved productivity
- 4.30" screen features bright, colorful icons and easy navigation
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Xerox Corporation |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 4.30" |
| Touchscreen | Yes |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 120 V AC |
| Power Source | AC Supply |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Wireless LAN | Yes |
| Connectivity Technology | Wireless |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| General Features | |
|---|---|
| Multifunction Devices | Copier/Fax/Printer/Scanner |
| Manufacturer | Xerox Corporation |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Print Technology | Laser |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 35 |
| Duplex Printing | Automatic |
| Wireless Print Technology | Mopria |
| Print Color Capability | Monochrome |
| Copy Color | Monochrome |
| Copier Type | Flatbed |
| Scan Color | Color |
| Scanner Type | Flatbed |
| Fax Color | Monochrome |
| Media Handling | 1 x Output Tray - 150 Sheet Capacity |
| Media Type | Transparency |
| Optical Resolution (dpi) | 600 |
| Media Size | 3" x 5" |
| Standard Input Media Capacity | 300 sheets |
| Duty Cycle | 50000 |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 1200 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Energy Star | Yes |
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.



