When you need your work to stand out from the rest, count on the VersaLink C7000 Color Printer-featuring Xerox® ConnectKey® Technology. Ready for the way you want to work, the C7000 is mobile-ready, app-enabled and ready to customize. Meet your challenges head-on with the VersaLink C7000-your modern workplace assistant.
- Handle even the most challenging print jobs on media sizes up to tabloid
- Superior reliability and exceptional print quality
- Color printer with support for Tabloid
- Ideal for small to mid size workgroups with demanding print needs
| Brand | |
|---|---|
| Brand | Xerox Corporation |
| CPU / Processor | |
|---|---|
| Processor Speed | 1.05 GHz |
| Memory / RAM | |
|---|---|
| Standard Memory | 2 GB |
| Maximum Memory Supported | 2 GB |
| Screen / Display | |
|---|---|
| Screen Size | 5" |
| Touchscreen | Yes |
| Power & Battery | |
|---|---|
| Input Voltage | 127 V AC |
| Standby Power Consumption | 94 W |
| Power Source | AC Supply |
| Operating Power Consumption | 1600 W |
| Networking & Connectivity | |
|---|---|
| Ethernet | Yes |
| Near Field Communication (NFC) | Yes |
| Supported Network Protocols | IPv6 |
| USB Ports | |
|---|---|
| USB | Yes |
| USB Standard | USB 3.0 |
| Size / Dimensions | |
|---|---|
| Form Factor | Desktop |
| General Features | |
|---|---|
| Warm-up Time | 12 Second |
| Manufacturer | Xerox Corporation |
| Recommended Use | Plain Paper Print |
| Printer/Scanner/Fax Specs | |
|---|---|
| Number of Input Trays Support | 5 |
| Number of Input/Multipurpose | 2 |
| Maximum Input Media Capacity | 2180 Sheets |
| Maximum Color Print Speed (pp | 35 |
| Recommended Monthly Print Vol | 500 to 10000 |
| Print Technology | Laser |
| Maximum Mono Print Speed (ppm) | 35 |
| Maximum Color Print Speed (ppm) | 35 |
| Duplex Printing | Automatic |
| Wireless Print Technology | Wi-Fi Direct |
| Mobile Device Printing | Yes |
| USB Direct Printing | Yes |
| Print Color Capability | Color |
| Media Handling | Tray: 297mm x 432mm |
| Language Emulation | XPS |
| Media Size | Tabloid - 3.50" x 3.87" |
| Standard Input Media Capacity | 620 Sheets |
| Standard Output Media Capacity | 500 Sheets |
| Duty Cycle | 153000 |
| Recommended Monthly Print Volume | 500 to 10000 |
| Number of Input/Multipurpose Trays Installed | 2 |
| First Print Speed | 5.1 Second |
| Maximum Print Resolution (dpi) | 1200 x 2400 |
| Compliance & Certification | |
|---|---|
| Maximum Non-operating Relativ | 85% |
| Minimum Non-operating Relativ | 11% |
| Maximum Operating Humidity | 85% |
| Minimum Operating Humidity | 11% |
| Energy Star | Yes |
| Environmentally Friendly | Yes |
| Environmental Certification | EcoLogo |
Xerox VersaLink C7000 Single Function Color Printer 35ppm. Duplex, 520 Sheet Standard Tray, 1200x2400 dpi Led, Postscript, 2GB 5 Inch Touch Screen User Interface - 35 ppm Mono / 35 ppm Color - 1200 x 2400 dpi Print - Automatic Duplex Print - 620 Sheets Input - Ethernet - 153000 Pages Duty Cycle - Plain Paper Print - Gigabit Ethernet - USB
Alternative Products
Your Dynamic Snippet will be displayed here...
This message is displayed because youy did not provide both a filter and a template to use.
Ratings
44 out of 44 (100%) reviewers recommend this product























